Rusya işgalinin başlangıcından bu yana ilk; Macaristan Başbakanı Orban’dan Kiev’e sürpriz ziyaret kararı

T24 Dış Haberler

Macaristan Başbakanı Viktor Orban‘ın Kiev’e sürpriz bir ziyaret gerçekleştirmesi bekleniyor. Avrupa’nın en Rusya yanlısı liderlerinden biri olarak görüşen Orban’ın sürpriz ziyareti Macaristan’ın AB dönem başkanlığını devralmasıyla eş zamanlı olarak gerçekleşiyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra ilk kez Ukrayna’ya gidecek olan Orban’ın Kiev’de Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile görüşmesi bekleniyor. 

Ukraynalı bir kaynak da “Son dakikada bir değişiklik olmazsa Orban yarın burada” dedi. Budapeşte’deki kaynaklardan biri gezi planlarının Ukrayna’nın batısında iki ülke sınırına yakın bölgelerde yaşayan ve Macarca konuşan azınlığın hakları konusunda yapılan uzun müzakerelerin ardından ortaya çıktığını söyledi.

Çoğu Avrupa ülkesinin aksine Macaristan, Ukrayna’yı askerî olarak destekleme ihtiyacını defalarca sorguladı ve bunun yerine ateşkes çağrısında bulundu. Orban, 2022’deki parlamento seçimlerini kazandıktan sonra Zelenski’yi kendisine komplo kurduğu ve muhalefeti desteklediği iddia edilen “muhalifler” listesine dahil etti.

Macaristan, pazartesi günü ülkenin iç hukuk kuralları ve dış politika konularında Brüksel ile sık sık çatışmaları sürerken yıl sonuna kadar AB dönem başkanlığını devraldı.

Üst düzey bir AB diplomatı geçtiğimiz günlerde Macaristan’ın dönem başkanlığını devralmasından duyulan rahatsızlığı şu sözlerle özetledi:

“Bu konu hakkında konuşurken kendimi sakinleştirmek için hap alıyorum çünkü iş gerçekten gülünç bir hal almaya başladı… Yolun her dönemecinde Macarların Ukrayna’nın bir saldırganla mücadele etme kabiliyetini engellediğini görüyorsunuz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir